Розташування мобільних пунктів БПД  

mobilni pukti

   

Бюро правової допомоги  

buro pravovoi dopomogi

   

Корисні посилання  

Офіційне інтернет-представництво Президента України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
Міністерство юстиції України
koord c
myfb
site reg 194
pravoprostir24
   

ДО УВАГИ АДВОКАТІВ !

Постановою Уряду від 20 червня 2018 року №511 удосконалено механізм обчислення розміру винагороди, відшкодування витрат та їх виплати адвокатам, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Відповідні зміни внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 465 «Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу».

Детальніше...
   

Формування і розвиток адвокатури Чернігівщини

Деталі

Чернігівська область завжди славилася своїми адвокатами. Сьогодні блискучі уми Чернігівщини відомі на території всієї країни. Однак шлях до успіху був непростим... Як самостійний правовий інститут адвокатура в Україні була запроваджена після проведення в Російській імперії на початку 60-х – років XIX ст. судової реформи. За судовою реформою були введені суд присяжних, адвокатура, мирові суди. Судова реформа 1864 р. заклала основи компетентної й самоврядної організації адвокатів. Таким чином сформувалась адвокатська професія.

До славетних імен тих, хто закладав основи українського відродження, розпочав державне будівництво, з повним правом можна додати прізвище Іллі Людвиговича Шрага, кар’єра якого розпочалася у 1875 р. з посади адвоката (присяжного повіреного) окружного суду у Чернігові. У тому ж 1875 р. його обрали гласним міської думи, згодом - членом міської управи, потім - гласним Чернігівського повітового та губернського зібрань, депутатом І Державної Думи. Іменем І.Л.Шрага названа вулиця в місті Чернігові.

Іститут присяжної і приватної адвокатури проіснував до листопада 1917 р. Після Жовтневого перевороту адвокатура практично була ліквідована, і тільки 2 жовтня 1922 р. постановою ВУЦВК було затверджене Положення про адвокатуру, яке поклало початок організаційного оформлення адвокатури в Україні.

Першою в Україні 11 листопада 1922 р. була створена Чернігівська губернська колегія захисників, у складі якої в 1923 р. було 65 членів.

У лютому - травні 1923 р. почали діяти Катеринославська, Київська, Одеська, Полтавська, Харківська, Волинська, Донецька та Подільська колегії.

У зв’язку з новим адміністративно-територіальним поділом 26 травня 1925 року Чернігівська губернська колегія захисників була ліквідована, а замість неї були створені Ніжинська та Чернігівська округові колегії захисників, які у червні 1930 року були об’єднані у Чернігівську округову колегію.

Оскільки в республіці скасовувалися округи у жовтні 1930 року Чернігівська округова колегія увійшла до складу Київської міжрайонової колегії оборонців.

Принципи організації колегій захисників в основному не змінилися. Залишалася єдина форма адвокатської діяльності — колективна, колегії було визнано юридичними особами. У 1932 році у зв’язку з черговою зміною адміністративнотериторіального устрою та створенням обласних судів, замість міжрайонних колегій захисників утворювалися колегії при обласних судах, але знову під їхнім керівництвом і наглядом.

Після прийняття Конституції Української РСР 1937 р. принципи організації колегій захисників також в основному не змінилися. Проте наприкінці тридцятих років відбулася централізація адвокатури, що було закладено у затвердженому 16 серпня 1939 р. Радою Народних Комісарів СРСР Положенні про адвокатуру СРСР. Декотрі питання організації адвокатури вирішувалися по-новому. Наприклад, було введено термін «адвокатура», «адвокат». Нагляд за діяльністю адвокатури з боку державних органів був переданий Наркомату юстиції СРСР, республіканським Наркоматам юстиції і регіональним управлінням Нарком’юсту.

В період воєнного часу кількісний склад адвокатури скоротився (за перші два роки війни на 55%), в той час, як перед нею стояло важливе завдання — надання юридичної допомоги військовослужбовцям, членам їхніх сімей та інвалідам. Адвокати проводили важливу просвітницьку діяльність, сприяли вирішенню житлових і пенсійних питань, займалися працевлаштуванням сиріт, збирали кошти у фонд оборони країни. За героїзм на фронті, у партизанських загонах та підпільних організаціях 877 членів колегій адвокатів України були нагороджені орденами і медалями, а п’ятеро з них удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу.

Після звільнення Чернігівської області від німецько-фашистських загарбників наказом Управління Наркомюсту при Чернігівській обласній раді депутатів трудящих від 10 листопада 1943 року № 12 було організоване оргбюро Чернігівської обласної колегії адвокатів, яке відтворило діяльність адвокатури на території області і здійснювало керівництво її діяльністю. 21-22 вересня 1946 року загальними зборами адвокатів Чернігівської обласної колегії адвокатів, яка налічувала на той час 98 членів, оргбюро було реорганізоване в Президію обласної колегії адвокатів.

В п’ятдесятих роках минулого століття почала змінюватись позиція законодавця щодо законів, що дискримінують права адвокатів, і було здійснено низку кроків, які свідчили про більш ліберальний погляд держави на адвокатуру.

У зв’язку з цим було прийняте нове Положення про адвокатуру, яке затвердила Верховна Рада УРСР 25 вересня 1962 р., але з ключових питань життя й діяльності колегій адвокатів і адвокатури в цілому держава продовжувала здійснювати жорсткий контроль.

30 листопада 1979 р. було прийнято Закон СРСР «Про адвокатуру», а 1 жовтня 1980 p. Верховною Радою УРСР було затверджене Положення про адвокатуру УРСР, згідно якому як і раніше, колегії адвокатів в Україні формувалися за територіальним принципом.

19 грудня 1992 р. був прийнятий Закон України «Про адвокатуру», яким було закріплено принципи самоврядування, колегіальності, незалежності і самостійності адвокатів. Згідно з Указом Президента України від 2 грудня 2002 р. дата прийняття Закону «Про адвокатуру» — 19 грудня, стала професійним святом — Днем адвокатури.

05 липня 2012 року Верховною Радою України було прийнято закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який має привести організацію та діяльність адвокатури в Україні до Європейських стандартів.

   
© 2015 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | admin@ legalaid.gov.ua