Про випадки домашнього насильства говорили на семінарі в Талалаївській районній централізованій бібліотеці

Деталі

Насильство 328 квітня 2017 року з метою проведення правопросвітницьких заходів, спрямованих на запобігання випадкам домашнього насильства, начальник Талалаївського бюро правової допомоги Яна Мудревська провела семінар для працівників бібліотек, представників відділу культури Талалаївської райдержадміністрації та відвідувачів районної центральної бібліотеки.

Під час свого виступу начальник бюро правової допомоги звернула увагу присутніх на масштабність проблеми та необхідність проведення заходів щодо попередження насильства в сім’ї, ознайомила із видами насильства та відповідальністю за вчинення протиправних дій, а також пояснила, як себе поводити та куди звернутися за допомогою під час жорстокого поводження у випадку домашнього насильства.
Насильством в сім'ї слід вважати будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.

Основні чотири форми насильства:
• фізичне – умисне нанесення одним членом сім’ї іншому члену сім’ї побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до смерті постраждалого, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди його честі і гідності;
• сексуальне – протиправне посягання одного члена сім’ї на статеву недоторканість іншого члена сім’ї, а також дії сексуального характеру по відношенню до неповнолітнього члена сім’ї;
• психологічне – насильство, пов’язане з дією одного члена сім’ї на психіку іншого члена сім’ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися та завдається шкода психічному здоров’ю ( образи, тримання в атмосфері страху, псування особистих речей, ревнощі, стеження постійні звинувачення тощо);
• економічне – умисне позбавлення одним членом сім’ї іншого члена сім’ї житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров’я.
Відповідальність за вчинення насильства у сім’ї:
Кримінальна – за вбивство (ч.1, 2 ст.115 КК України), за заподіяння тяжких тілесних ушкоджень (ст. 121,123, 124 КК України), за заподіяння тілесних ушкоджень середньої тяжкості (ст.. 122 КК України), зараження вірусом імунодефіциту чи іншою невиліковною інфекційною чи венеричною хворобою (ст.130, 133 КК України), залишення особи, яка перебуває у небезпечному для життя стані, без допомоги (ст.135КК України), зґвалтування (ст.152 КК України), статеве розбещення неповнолітньої особи (ст. 155, 156 КК України), злочини проти власності тощо.
Адміністративна - вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї (ст. 1732 КУпАП), доведення неповнолітнього до стану алкогольного сп’яніння (ст.. 180 КУпАП), ухилення від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання, виховання неповнолітніх дітей (ст..184 КУпАП) тощо.
Цивільно-правова – необхідність відшкодування потерпілому завданої моральної та матеріальної шкоди (ст.. 28 КПК України та ст..40 КУпАП).
Куди звернутися за допомогою в ситуації насильства у сім’ї:
• До поліції за місцем проживання;
• До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
• До служби у справах дітей;
• До Центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та структурних підрозділів (Бюро правової допомоги)
Під час обговорення питання присутні погодилися, що проведення спільних заходів, спрямованих на попередження насильства та профілактики жорстокої, протиправної поведінки необхідні для вирішення актуальних питань сьогодення.
Нагадуємо, що Талалаївське бюро правової допомоги працює за адресою: смт.Талалаївка, вул. Центральна, буд. 5, зателефон (04634) 2-10-73, з понеділка по п’ятницю, з 9-00 до 18-00. Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

   
© 2015 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua