Адвокат з Чернігівщини допоміг клієнтові врятувати землю від орендаря який порушував свої обов’язки

Деталі

chernihiv LizakАдвокат Григорій Лизак допоміг клієнтові у судовому порядку  розірвати договір оренди землі з орендарем, який порушив обов’язок щодо розроблення проекту землеустрою. Таке порушення забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель. Це є істотним порушенням договору, адже наслідком такої бездіяльності буде різке зниження родючості ґрунтів орендованої земельної ділянки.

Наприкінці квітня 2017 року до Сновського бюро правової допомоги звернувся мешканець села Рогізки Сновського району громадянин І. Він повідомив, що є власником земельної ділянки, яка розташована на території Рогізківської сільської ради Сновського району Чернігівської області, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 15 лютого 2011 року, на підставі договору оренди землі, земельна ділянка була передана СТОВ «Щорссільгоспсервіс». Згодом йому стало відомо про порушення орендарем обов’язку щодо розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель є істотним порушенням договору, адже наслідком такої бездіяльності буде різке зниження родючості ґрунтів орендованої земельної ділянки. На думку клієнта, протиправна діяльність орендаря загрожує збереженню стану орендованої земельної ділянки, а тому договір оренди землі повинен бути розірваним.

24 квітня 2017 року Менський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги видав адвокату Григорію Лизаку доручення від 26.04.2017 року № 3-186/17.

Адвокат Григорій Лизак, зібравши необхідний пакет документів, звернувся до Щорського районного суду Чернігівської області з позовною заявою про розірвання договору оренди землі. Мотивуючи позов тим, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Враховуючи диспозицію статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

Під час розгляду справи судом встановлено усі зазначенні вище факти були підтвердженні.

Відповідачем було укладено договір від 22 серпня 2013 року про розроблення документації із землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь землекористування на території Щорсівського та Менського районів Чернігівської області, однак виконавець не виконав зобов’язання за договором, у зв’язку з чим розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь зроблено не було.

Згідно з ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов’язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об’єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що в порушення статті 24 Закону України «Про оренду землі», проект землеустрою, який забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь щодо вищевказаної земельної ділянки не розроблений, позовні вимоги є обґрунтованими і позов підлягає задоволенню.

Рішенням Щорського районного суду Чернігівської області від 22 вересня 2017 року договір оренди землі між громадянином І. та СТОВ «Щорссільгоспсервіс», укладений 15 лютого 2011 року, зареєстрований у відділі Держкомзему у Щорському районі – розірвано.

Нагадуємо, що правова допомога надається Сновським бюро правової допомоги за адресою: м. Сновськ, вул. Миру, 51а тел.: (0254) 2-13-48.

Також, за правовою допомогою звертайтесь до Менського місцевого центру з надання БВПД з 9-00 год.  до 18-00 год. за адресою: м. Мена, вул. Героїв АТО, буд.9, тел.: (0244) 3-30-01. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

   
© 2015 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua