Що робити, якщо інформація про батька у свідоцтві про народження дитини не відповідає дійсності?

Деталі
Вівторок, 02 липня 2019, 10:25
Share

batkivstvo2На сьогодні питання визнання батьківства в судовому порядку досить актуальне. Народне прислів’я вчить, що життя прожити – не поле перейти... Іноді трагічні обставини змушують людину повертатися у минуле, аби довести до пуття незавершені справи, особливо, якщо це стосується дітей. Що робити чоловіку, якщо дружина померла, а батьком рідного сина документально записаний інший?

До Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся чоловік з проханням у допомозі щодо визнання батьківства в судовому порядку, змінити прізвище та по-батькові дитини, аби у повній мірі брати участь у вихованні свого сина та піклуванні про нього.
За дорученням місцевого центру захист його прав здійснювала начальник Носівського бюро правової допомоги Іванна Скалозуб.
В обґрунтуванні позовних вимог представник зазначила, що з листопада 2003 року позивач проживав із жінкою у цивільному шлюбі однією сім'єю: вели спільне господарство і планували дитину, хоча офіційно вона була одружена із іншим чоловіком. Жінка зверталась до відповідача (колишнього чоловіка) щодо офіційного розірвання зареєстрованого шлюбу (фактично стосунки між ними припинилися у вересні 1999 року), але він зловживав спиртними напоями, тому ігнорував усі прохання жінки.

На початку грудня 2004 року у сім’ї народився хлопчик, а шлюб із колишнім чоловіком був розірваний тільки 29 грудня 2004 року.

Оскільки на час народження дитини жінка перебувала в зареєстрованому шлюбі, то відділом реєстрації актів цивільного стану Носівського районного управління юстиції Чернігівської області новонародженого хлопчика зареєстрували, як сина відповідача, хоча в дійсності батьком хлопчика був інший.

Пара ще довго перебувала у цивільному шлюбі, тільки у 2014 році вони офіційно зареєстрували шлюб. Усі рідні і сам хлопчик від народження знали, хто є справжнім батьком дитини, а відповідач ніколи не заперечував цей факт.

Про своє батьківство позивач знав з часу вагітності своєї дружини, але не звертався до суду раніше, бо протягом тривалого часу перебував на заробітках та не мав фінансових можливостей. Лише після смерті дружини у червні 2018 року через неможливість належним чином здійснювати свої батьківські права щодо виховання свого сина чоловік був змушений звернутися до суду.

Вказане підтверджувалося наявними у справі документами – свідоцтвом про народження хлопчика, свідоцтвом про розірвання шлюбу з відповідачем, свідоцтвами про реєстрації шлюбу з позивачем та смерть дружини позивача. До справи також були долучені показання свідків: рідної сестри позивача та двоюрідної сестри померлої дружини.
Відповідно до ст. 129 Сімейного кодексу України, особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред'явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

Статтею 134 Сімейного кодексу України передбачено, що на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження та видає нове свідоцтво.

За правилами статті 89 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають заздалегідь встановленої сили.
Таким чином , оцінивши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази, Бобровицький міськрайонний суд Київської області прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Суд зобов’язав Носівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області внести зміни до актового запису про народження дитини у розділі «відомості про батька», змінити прізвище, по-батькові дитини та видати нове свідоцтво про народження.

За отриманням консультації та захистом своїх прав звертайтесь до Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м. Ніжин, вул. Богуна, 8 (3-й поверх) або за телефоном (04631) 7-16-15) та його структурних підрозділів ( бюро правової допомоги ), а також за номером цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103.